Swędzące żylaki

Jest grupa pacjentów zgłaszająca się do chirurga naczyniowego z problemem, który nie należy do bardzo powszechnych ale jest irytujący i często przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i są to swędzące żylaki. Problem u pacjenta pojawia się ze względu na wyprysk żylakowy rozwijający się u pacjentów z chorobami żył.

Swędzące żylaki - podłoże

Wiemy już czym są żylaki i jak się tworzą pod naszą skórą. Rozwinięcie się żylaków może doprowadzić do przecieków z żył i przedostanie się pod skórę czerwonych krwinek, które po procesie rozpadu odkładają pod skórą pacjenta, czego efektem może być podrażnienie oraz zaognienie skóry. W pierwszym etapie dolegliwością dla Pacjenta jest wyłącznie swędzenie, po czasie jednak może rozwinąć się u Pacjenta tkliwość lub ból oraz ciemnienie skóry wokół żył.

Swędzące żylaki – działanie

Swędzące żylaki wymagają konsultacji lekarskiej, która będzie miała na celu zatrzymanie pogłębiania się problemu i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Nie mniej często zdarza się, że na wizytę u specjalisty trzeba czekać, w tej sytuacji polecane jest wdrożenie działań doraźnych, czyli przede wszystkim:

- nawilżanie okolic w których na nogach pojawiły się żylaki,

- unikanie drapania w miejscach drażliwych,

- zakup skarpet lub pończoch uciskowych,

- aktywność fizyczna (o tym pisaliśmy już w poprzednim artykule [link])

Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedniego leczenia może pogłębić problem i doprowadzić do momentu, w którym żylaki będą wymagały interwencji chirurgicznej. W tej sytuacji polecamy niezwłocznie skonsultować się ze chirurgiem naczyniowy.


MED4FIT Poradnie Medyczne

Jeżeli nie chcą Państwo zwlekać z rozwiązaniem problemów z żylakami to zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u chirurga naczyniowego w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl