Skręcona kostka - ortopeda i fizjoterapeuta
Skręcona kostka
Skręcone kostki to jedne z najczęstszych urazów związanych ze sportem. Chociaż skręcona kostka może nie być poważnym urazem, może być też sporą przeszkodą w codziennych czynnościach i stanowić przeciwwskazanie do uprawiania sportu lub innych czynności fizycznych. Skręcenie kostek zwykle występuje, gdy kostka jest obrócona pod nienaturalnym kątem, a więzadła łączące kość i kostki są zerwane. Objawy skręcenia kostki można rozpoznać po bólu, obrzęku, sztywności i niestabilności w okolicach kostki. Niewielkie skręcenie obejmuje rozciągnięte więzadło z lekkim naderwaniem przy którym ból nie jest zbyt intensywny i nadal można chodzić o własnych siłach. Jeśli więzadło jest całkowicie zerwane, staw skokowy traci swoją funkcjonalność i stabilność. Początkowo odczuwalny jest intensywny ból, a po pewnym czasie pojawia się rozległy ból, obrzęk i sinienie w okół kostki. W większości przypadków skręcenia ustępują po odpoczynku i ograniczeniu nacisku na stopy, ale skrajne przypadki mogą wymagać rozwiązań chirurgicznych, takich jak artroskopia.
Leczenie
Należy unikać obciążania tak bardzo, jak to możliwe, aby kostka mogła się zagoić i zapobiec dalszemu pogorszeniu kontuzji. Należy stosować okłady z lodu nakładając go na obolałe miejsce na 10-15 minut kilka razy dziennie co wpływa na zmniejszenie bólu i obrzęku. Pomiędzy zimnymi okładami obolałe miejsce należy owinąć bandażem stosując delikatny ucisk i stabilizację. Należy również podnieść nogę powyżej poziomu serca, aby jeszcze bardziej zmniejszyć obrzęk. Te cztery kroki należy powtarzać co najmniej trzy razy dziennie lub do ustąpienia bólu i obrzęku. W tym czasie należy również ograniczyć ruch i aktywność fizyczną oraz skontaktować się ze specjalistą z zakresu ortopedii. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku skręcenia kostki nie są wymagane żadne leki, ale w razie potrzeby czasami podaje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Rehabilitacja
Zbyt długie unieruchomienie kostki może spowodować sztywność dlatego należy co jakiś czas poruszać palcami lub lekko poruszać kostką (o ile to możliwe), aby zachować elastyczność. Po ustabilizowaniu się i regeneracji urazu można przystąpić do ćwiczeń rehabilitacyjnych pod okiem fizjoterapeuty, aby przywrócić ruchomość, siłę i równowagę stawu.
MED4FIT Poradnie Medyczne
Jeżeli nie chcą Państwo zwlekać z rozwiązaniem problemów medycznych to zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u specjalistów z zakresu ortopedii i fizjoterapii w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl