Ramię pływaka - zespół ciasnoty barkowej okiem ortopedy

Ramię pływaka to stan zapalny, którego nazwa pochodzi od częstego występowania bólu barku, który pływacy odczuwają w wyniku przetrenowania lub błędnych technik pływackich. Pacjenci odczuwają ból mięśniowo-szkieletowy, który może rozciągać się od stawu barkowego do szyi i ramion. Jeżeli problem z barkiem zostanie zignorowany może to prowadzić do poważniejszych urazów, takich jak na przykład naderwanie stożka rotatorów lub uszkodzenie chrząstki.

Zapobieganie

Ponieważ ramię pływaka rozwija się stopniowo, skuteczniejsze jest zapobieganie kontuzjom poprzez korygowanie technik pływania niż leczenie ich po ich wystąpieniu. Właściwa technika pływania powinna wykorzystywać mięśnie klatki piersiowej, a nie same ramiona. Należy również uważać na zmęczenie mięśni ramion, szczególnie gdy zmieniają się techniki treningowe lub wzrasta częstotliwość treningu. Ewentualne zmiany należy wprowadzać stopniowo, aby mięśnie odpowiednio się wzmocniły i przyzwyczaiły do ​​treningu. Należy również pamiętać o regularnym rozciąganiu mięśni ramion, klatki piersiowej i szyi.

Leczenie - ortopeda i fizjoterapeuta

We wczesnym etapie rozpoznania należy postawić na odpoczynek i zimne okłady. Jeśli stan barku nie poprawi się lub ból będzie się powtarzał, udać się do lekarza ortopedy aby zweryfikować stan stawu i zastosować ewentualne leczenie farmakologiczne (leki przeciwzapalne i przeciwbólowe) aby poradzić sobie z bólem i obrzękiem. Dalszym etapem leczenia będą wizyty u fizjoterapeuty który zaleci odpowiednie ćwiczenia i zastosuje metody profilaktyczne w celu ograniczenia dalszego pogłębiania się kontuzji.

MED4FIT Poradnie Medyczne

Jeżeli nie chcą Państwo zwlekać z rozwiązaniem problemów medycznych to zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u specjalistów z zakresu ortopedii i fizjoterapii w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl