Psycholog a stres

Stres

Wraz z pojawieniem się nowoczesnych technologii coraz trudniej jest znaleźć chwilę spokoju i relaksu w naszym życiu ponieważ jesteśmy zawsze dostępni i otwarci na innych. Ma to oczywiście związek z faktem, że w tych trudnych czasach tak wielu ludzi znajduje się pod znaczną presją. Stres wynika z różnych powodów, zaczynając od zmartwień finansowych, problemów w związkach, żałoby, presji w pracy, sporów rodzinnych, dzieci, szkoły czy egzaminów. W rzeczywistości możemy stresować się prawie wszystkim a każda osoba jest wyjątkowa w tym, co powoduje u niej stres lub niepokój. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest spotkanie ze specjalistą którym jest psycholog.

Stres i jego wpływ na nasz organizm

Punktem wspólnym dla wszystkich problemów jest wpływ stresu na nasze ciało i umysł. Narażanie się na długotrwałe okresy stresu powoduje niebezpieczne zmiany w funkcjonowaniu organizmu, co może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i samopoczucia. Większość z nas zdaje sobie sprawę z reakcji typu „walcz lub uciekaj”, którą napotykamy, gdy dostrzegamy zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Mówiąc prościej, gdy dostrzegamy zagrożenie, albo zareagujemy na nie, albo uciekniemy przed nim.

Jak reaguje organizm?

Hormony stresu są uwalniane, aby zagęścić krew w przypadku urazu, a narządy wewnętrzne wyłączają się, ponieważ nie są w tym czasie niezbędne. Cukry i paliwo są przekierowywane do naszych mięśni, dzięki czemu jesteśmy silniejsi i szybsi, co pomaga nam przetrwać. Nasz słuch i wzrok ulegają poprawie. W istocie nasze ciała są w stanie wysokiej gotowości w celu przetrwania. Ten stres, który czujemy, niestety, nie różni się od tego który odczuwany jest gdy walczymy o życie. Te same związki chemiczne są uwalniane w naszym organizmie mimo że nasze życie nie jest zagrożone.

Dla niektórych wysoki poziom stresu umożliwia im przebrnięcie przez ogromną liczbę zadań i pracy, jednak kiedy w końcu znajdą spokój, ich organizm może się poddać, czego efektem są choroby i infekcje, ale także złe nawyki, takie jak palenie, nadmierne jedzenie czy picie alkoholu co jest sposobem na uniknięcie lub radzenie sobie ze stresem.

Spotkanie z psychologiem

Dla większości ludzi terapie długoterminowe, takie jak spotkanie z psychologiem i terapia psychoanalityczna, mogą przynieść bardzo trwałe korzyści. Wynika to w dużej mierze z nacisku terapeuty na pracę z naciskiem na wyjątkowe i indywidualne cechy każdego pacjenta.

MED4FIT Poradnie Medyczne

Jeżeli nie chcą Państwo zwlekać z rozwiązaniem problemów medycznych to zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u psychologa w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl