Pajączki i żylaki a sport

Powszechnym problemem u pacjentów z żylakami jest brak wiedzy na temat możliwość uprawiania sportu. Na wstępie należy zaznaczyć, że zarówno pajączki jak i żylaki są powszechne u sportowców i co do zasady mają oni do nich duże skłonności - wpływa na to przede wszystkim poziom ciśnienia krwi w trakcie wykonywania aktywności sportowej oraz charakterystyka indywidualna poszczególnych dyscyplin, np. typ podłoża po którym biegamy. Dobra wiadomość jest taka, że po zastosowaniu odpowiednio dobranego przez chirurga naczyniowego leczenia pacjent może wrócić do normalnej aktywności fizycznej a w między czasie należy odpowiednio dobrać poziom aktywności do występujących objawów – nie rezygnując ze sportu.

Jaka aktywność fizyczna przy żylakach?

W przypadku osób uczęszczających na siłownie z problemem żylaków polecana jest przede wszystkim redukcja używanych ciężarów niezależnie czy ćwiczymy górę czy dół naszego ciała. Polecane jest również wykonywanie ćwiczeń które wymagają od nas uniesienia nóg w górę, np. w trakcie treningu brzucha. Należy również unikać po wykonanym treningu gorących kąpieli które mogą wzmagać opuchliznę.

Dla biegaczy z problemem żylaków polecane jest przede wszystkim zmniejszenie tempa wykonywanego biegu oraz zmiana nawierzchni z twardej na miękką, np. na trawę lub dostępne w wielu miastach bieżnie wykonane z miękkich materiałów. Dobrym ćwiczeniem jest w tym wypadku również chodzenie na spacery oraz porzuceniu windy na rzecz schodów.

Polecanymi sportami są przede wszystkim pływanie, jazda na rowerze oraz pilates.

Są jednak aktywności których należy się wystrzegać kiedy na nogach pojawią się żylaki – przede wszystkim te które wymagają dużego wysiłku i powodują znaczące zwiększenie ciśnienia krwi oraz trudności w oddychaniu. Należy również unikać przysiadów które znacząco narażają żyły w nogach.

W trakcie aktywności sportowej polecane jest również wykorzystanie skarpet uciskowych co może ograniczyć dalszy rozwój dolegliwości jakimi są pajączki i żylaki.

MED4FIT Poradnie Medyczne

Jeżeli mają Państwo wątpliwości dotyczące aktywności fizycznej w kontekście Państwa dolegliwości zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u chirurga naczyniowego w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. W trakcie konsultacji lekarskiej z wykorzystanie USG otrzymają Państwo rekomendacje od naszego specjalisty w zakresie doboru sprzętu oraz formy aktywności fizycznej. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl