Operacja wymiany stawu kolanowego – podstawowe informacje

W ostatnich latach wzrosła ilość problemów ze stawami u pacjentów lekarza ortopedy. Nie ograniczają się one wyłącznie do osób starszych a również osób w średnim wieku, które uskarżają się bardzo często na ból kolan.

W niektórych przypadkach problem jest na tyle duży, że wymaga zabiegu wymiany stawu kolanowego który ma na celu złagodzenie bólu i przywrócenie ruchomości w stawach poprzez zastąpienie chorych części stawów kolanowych sztuczną protezą. Operacja wymagana jest najczęściej po wystąpieniu takich objawów jak:

- ból i ograniczenia ruchomości wynikające z różnych typów zapalenia stawów,

- przewlekły ból kolana, sztywność i inne ograniczenia ruchowe,

- zerwane więzadła kolana

- uszkodzenia mechaniczne wynikające z wypadku lub urazu

Odsetek powikłań w zabiegach dotyczących stawu kolanowego jest określany jako niski.

Rodzaje operacji wymiany stawu kolanowego

Całkowita operacja wymiany stawu kolanowego

Jest to jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych operacji endoprotezoplastyki stawu kolanowego, gdzie chore stawy kolanowe są wymieniane na sztuczne protezy.

Częściowa wymiana stawu kolanowego

Częściowa wymiana stawu kolanowego obejmuje wymianę tylko dotkniętych lub chorych fragmentów stawu, co w niektórych przypadkach jest bardziej naturalną i korzystną procedurą.

Zabieg endoprotoplastyki rewizyjnej stawu

Lekarz ortopeda przeprowadza również operacje rewizyjne w celu usunięcia problemów, takich jak zużycie lub obluzowanie wcześniej wszczepionej protezy.

MED4FIT Poradnie Medyczne

Jeżeli nie chcą Państwo zwlekać z rozwiązaniem problemów medycznych to zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u specjalistów z zakresu ortopedii i fizjoterapii w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl