Lekarz ortopeda - USG

W trakcie ostatniej dekady USG znacznie się rozwinęło w kilku specjalnościach medycznych, w tym w ortopedii i traumatologii. W połączeniu z wywiadem lekarskim oraz badaniem fizykalnym jest to bardzo dobre narzędzie do bezbolesnej oceny chorób i wad u pacjenta. W trakcie diagnostyki głowica USG przesuwana jest po badanym obszarze. Często wykonywane jest badanie w obu kończynach w celu porównania obszarów chorych i zdrowych i wykazania różnic.

Wykorzystanie USG w ortopedii

USG jest stosowane rutynowo do badań przesiewowych w kierunku wad wrodzonych stawu biodrowego oraz urazów, infekcji czy wad rozwojowych układu mięśniowo – szkieletowego. Dzięki stosowaniu USG wykazano, że mniej chorych bioder jest pomijanych wśród noworodków, co pozwala rozpocząć wczesne leczenie i zapobiega przemieszczaniu lub zwichnięciu bioder, które występuje później w dzieciństwie.
USG sprawdza się również w leczeniu urazów sportowych związanych z urazami ścięgien lub pęknięciami a także zmianami zapalnymi wokół mięśni i stawów. Diagnostyka jest natychmiastowa i nie wymaga skierowania do radiologa.

Ortopeda a pacjent

Obrazy generowane przez aparat USG są bardzo pomocne dla lekarza w trakcie kontaktu z pacjentem ponieważ obrazowanie porównawczy daje pacjentowi dużo lepsze zrozumienie problemu. USG niesie ze sobą w tej sytuacji duży aspekt edukacyjny i minimalizuje wątpliwości związane z leczeniem po stronie pacjenta. Dodatkowo obraz może zostać w przyszłości wykorzystany do kolejnych konsultacji oraz do badań porównawczych w tym do diagnostyki pooperacyjnej.

MED4FIT Poradnie Medyczne

Jeżeli nie chcą Państwo zwlekać z rozwiązaniem problemów z żylakami to zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u chirurga naczyniowego w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl