Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Układ krwionośny jest odpowiedzialny za rozprowadzenie krwi wraz z tlenem i składnikami odżywczymi do każdego zakamarka ludzkiego ciała. Najważniejszą częścią tego układu jest serce, które działa jak pompa, naczynia są zaś drogą która doprowadza krew do celu. W organizmie znajdziemy: tętnice, naczynia włosowate oraz żyły. Chirurg naczyniowy, potocznie określany jako „naczyniowiec” to specjalista w leczeniu chorób żył oraz tętnic. Najczęstszym problemem, którym zajmuje się chirurg naczyniowy to  teleangiektazje (pajączki) i żylaki kończyn dolnych, które szczególnie dokuczają paniom narażonym na stres i prace w pozycji stojącej.

Żylaki i pajączki naczyniowe (teleangiektazje) - powstawanie

Żylaki jak i pajączki są chorobami, które w dużej mierze dziedziczmy po rodzicach i są one uwarunkowanie genetycznie. Takie czynniki jak:

  • praca na stojąco,

  • siedzący tryb życia,

  • ciąża,
  • nadwaga i otyłość,
  • długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze,

  • przebyte urazy czy operacje nogi,

zwiększają ryzyko pojawienia się tych chorób. Przyjmuje się że, zarówno żylaki jak i pajączki powstają z powodu osłabienia ściany naczynia oraz nieprawidłowej pracy zastawek żylnych, niezbędnych żeby zapobiegać cofaniu się krwi.

Pajączki – typowe objawy

Pierwszym etapem choroby jest pojawianie się pajączków. Poza efektami wizualnymi, najczęściej nie objawiają się bólem czy opuchlizną nóg i nie wiążą się z innymi problemami zdrowotnymi. Brak istotnych objawów powoduje często bagatelizację pajączków przez Pacjenta, w szczególności, że nie wszystkie pajączki prowadzą do powstania żylaków. Polecamy w tej sytuacji skorzystać z konsultacji chirurga naczyniowego, który może pomóc w ocenie skali problemu i wdrożyć leczenie w bardzo wczesnym etapie powstawania żylaków – na etapie występowania pajączków leczenie jest stosunkowo proste i wiąże się z zazwyczaj z działaniami kosmetycznymi.

Żylaki – typowe objawy

W dalszym etapie choroby teleangiekazje (pajączki) mogą przekształcić się w żylaki. Objawy w tej sytuacji są już bardziej dotkliwe dla pacjenta, tj. przede wszystkim puchnięcie nóg, ociężałość i odczuwalny dyskomfort. Rzadko prowadzą one do dalszych problemów zdrowotnych, czyli zakrzepów i problemów z leczeniem ran. Na tym etapie konieczna jest już jednak wizyta u chirurga naczyniowego w celu wdrożenia odpowiednich procesów leczenia oraz profilaktyki, poprawy wyglądu oraz ogólnego samopoczucia pacjenta.

Konsultacja chirurga naczyniowego – podczas badania

Wizyta u chirurga naczyniowego trwa od 15 do 30 minut zależnie od tego jaki jest jej cel oraz która jest to wizyta. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza wywiad,  pytając głównie o objawy, wyniki badań (jeżeli były one wcześniej przeprowadzone) oraz o historię chorób pacjenta. W trakcie badania wykonywane jest USG żył i tętnic, które jest badaniem bezbolesnym. Bazując na wynikach przeprowadzonej konsultacji oraz badań lekarz przekazuje pacjentowi informacje o planowanym sposobie leczenia dostosowanym do indywidualnych potrzeb pacjenta. Odpowiednia diagnostyka jest istotna, ponieważ może prowadzić do interwencji chirurgicznej lub leczenia farmakologicznego i fizjoterapeutycznego.


MED4FIT Poradnie Medyczne

Zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u chirurga naczyniowego w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. W naszej placówce specjalista przeprowadza konsultacje lekarskie z wykorzystanie USG oraz kieruje pacjentów do dalszej diagnostyki lub na leczenie inwazyjne w ośrodkach klinicznych na śląsku oraz w małopolsce. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz na portalu www.znanylekarz.pl