Cukrzyca – kim jest diabetolog?

Diabetolog

Diabetolog jest specjalistą chorób wewnętrznych, który ponadto ukończył specjalizację z diabetologii. Diabetologia to nauka zajmująca się leczeniem cukrzycy oraz zapobieganiu jej powikłaniom. Od specjalisty diabetologa dowiesz się jak zaawansowana jest Twoja cukrzyca czy stan przedcukrzycowy, Co więcej diabetolog podpowie Ci jaką dietę masz stosować oraz zaordynuje odpowiednie leczenie zarówno niefarmakologiczne (dieta, aktywność fizyczna) oraz farmakologiczne (doustne leki przeciwcukrzycowe i insulina). Diabetolog ponadto nauczy Cię prawidłowo posługiwać się glukometrem i interpretować jego wskazania.

Najpopularniejszy typ cukrzycy to tzw. cukrzyca typu 2, która jest spowodowana opornością tkanek na działanie insuliny, a w dalszej kolejności ograniczaniem jej wydzielania z powodu wyczerpania jej rezerw w trzustce. Oprócz cukrzycy typu 2 występują, także cukrzyce związane z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego- związane z autoimmunoagresją. Jej podstawą jest zaatakowanie komórek trzustki produkujących insulinę tzw. komórek beta trzustki przez przeciwciała.  

Dwie najczęstsze cukrzyce spowodowane immunoagresją to cukrzyca typu 1 pojawiająca się w znaczącej części przypadków w dzieciństwie oraz cukrzyca typu LADA (ang. latent autoimmune diabetes in adults).

Coraz częściej do diabetologa trafiają kobiety w ciąży z cukrzycą, ten typ choroby występuje tylko u ciężarnych i znika zaraz po rozwiązaniu. Może prowadzić do zbyt niskiej jak i zbyt wysokiej masy urodzeniowej i przede wszytki wcześniactwa. Kobiety które w ciąży miały cukrzycę ciążową mają znacznie podniesione ryzyko wystąpienia cukrzycy w późniejszym wieku.

Czynnikami ryzyka w cukrzycy typu 2 są:

- otyłość i nadwaga,

- siedzący tryb życia,

- dieta bogata w węglowodany proste,

- spożywanie produktów o dużym wskaźniku glikemicznym,

- obciążenie rodzinne cukrzycą.

Będąc w grupie ryzyka należy niezwłocznie wprowadzić zmiany trybu życia poprzez aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę a także udać się do lekarza.

Cukrzyca – objawy i profilaktyka

Cukrzyca jak już wspomnieliśmy dzieli się na wiele typów, do pierwszych objawów tej choroby należą przede wszystkim:

- wzrost pragnienia,

- napady głodu,

- częste oddawanie moczu,

- zmęczenie,

- nadmierna senność,

- problemy skórne, w tym grzybica,

- częste zakażenia narządów płciowych.

Jeżeli zauważyłeś u siebie powyższe objawy należy skonsultować się z lekarzem, czas oczekiwania na wizytę może być długi ze względu na brak odpowiedniej ilości specjalistów z tego zakresu w naszym kraju dlatego warto zapisać się na wizytę jak najszybciej. Na wizytę należy przygotować dokumentację medyczną jeżeli taką posiadasz, listę przyjmowanych leków (można spisać ją na kartce), jeżeli to możliwe proponujemy mierzyć cukier przez kilka dni przed wizytą i spisać wyniki na kartce co ułatwi ocenę diabetologowi. Jako, że cukrzyca wymaga szerokiego podejścia, w tym również zmian w trybie życia to pierwsza konsultacja z lekarzem może trwać od 30 do 45 minut.


MED4FIT Poradnie Medyczne

Zapraszamy do umawiania konsultacji u specjalistów z zakresu diabetologii w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. W naszej placówce przyjmuje zarówno diabetolog, który zajmuje się leczeniem cukrzycy jak i kardiolog który może być wsparciem przy powrocie do aktywności fizycznej. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl