Lekarz ortopeda - USG

W trakcie ostatniej dekady USG znacznie się rozwinęło w kilku specjalnościach medycznych, w tym w ortopedii i traumatologii. W połączeniu z wywiadem lekarskim oraz badaniem fizykalnym jest to bardzo dobre narzędzie do bezbolesnej oceny chorób i wad u pacjenta. W trakcie diagnostyki głowica USG przesuwana jest po badanym obszarze. Często wykonywane jest badanie w obu kończynach w celu porównania obszarów chorych i zdrowych i wykazania różnic.

Wykorzystanie USG w ortopedii

USG jest stosowane rutynowo do badań przesiewowych w kierunku wad wrodzonych stawu biodrowego oraz urazów, infekcji czy wad rozwojowych układu mięśniowo – szkieletowego. Dzięki stosowaniu USG wykazano, że mniej chorych bioder jest pomijanych wśród noworodków, co pozwala rozpocząć wczesne leczenie i zapobiega przemieszczaniu lub zwichnięciu bioder, które występuje później w dzieciństwie.
USG sprawdza się również w leczeniu urazów sportowych związanych z urazami ścięgien lub pęknięciami a także zmianami zapalnymi wokół mięśni i stawów. Diagnostyka jest natychmiastowa i nie wymaga skierowania do radiologa.

Ortopeda a pacjent

Obrazy generowane przez aparat USG są bardzo pomocne dla lekarza w trakcie kontaktu z pacjentem ponieważ obrazowanie porównawczy daje pacjentowi dużo lepsze zrozumienie problemu. USG niesie ze sobą w tej sytuacji duży aspekt edukacyjny i minimalizuje wątpliwości związane z leczeniem po stronie pacjenta. Dodatkowo obraz może zostać w przyszłości wykorzystany do kolejnych konsultacji oraz do badań porównawczych w tym do diagnostyki pooperacyjnej.

MED4FIT Poradnie Medyczne

Jeżeli nie chcą Państwo zwlekać z rozwiązaniem problemów z żylakami to zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u chirurga naczyniowego w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl

Swędzące żylaki

Jest grupa pacjentów zgłaszająca się do chirurga naczyniowego z problemem, który nie należy do bardzo powszechnych ale jest irytujący i często przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i są to swędzące żylaki. Problem u pacjenta pojawia się ze względu na wyprysk żylakowy rozwijający się u pacjentów z chorobami żył.

Swędzące żylaki - podłoże

Wiemy już czym są żylaki i jak się tworzą pod naszą skórą. Rozwinięcie się żylaków może doprowadzić do przecieków z żył i przedostanie się pod skórę czerwonych krwinek, które po procesie rozpadu odkładają pod skórą pacjenta, czego efektem może być podrażnienie oraz zaognienie skóry. W pierwszym etapie dolegliwością dla Pacjenta jest wyłącznie swędzenie, po czasie jednak może rozwinąć się u Pacjenta tkliwość lub ból oraz ciemnienie skóry wokół żył.

Swędzące żylaki – działanie

Swędzące żylaki wymagają konsultacji lekarskiej, która będzie miała na celu zatrzymanie pogłębiania się problemu i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Nie mniej często zdarza się, że na wizytę u specjalisty trzeba czekać, w tej sytuacji polecane jest wdrożenie działań doraźnych, czyli przede wszystkim:

- nawilżanie okolic w których na nogach pojawiły się żylaki,

- unikanie drapania w miejscach drażliwych,

- zakup skarpet lub pończoch uciskowych,

- aktywność fizyczna (o tym pisaliśmy już w poprzednim artykule [link])

Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedniego leczenia może pogłębić problem i doprowadzić do momentu, w którym żylaki będą wymagały interwencji chirurgicznej. W tej sytuacji polecamy niezwłocznie skonsultować się ze chirurgiem naczyniowy.


MED4FIT Poradnie Medyczne

Jeżeli nie chcą Państwo zwlekać z rozwiązaniem problemów z żylakami to zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u chirurga naczyniowego w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl

Pajączki i żylaki a sport

Powszechnym problemem u pacjentów z żylakami jest brak wiedzy na temat możliwość uprawiania sportu. Na wstępie należy zaznaczyć, że zarówno pajączki jak i żylaki są powszechne u sportowców i co do zasady mają oni do nich duże skłonności - wpływa na to przede wszystkim poziom ciśnienia krwi w trakcie wykonywania aktywności sportowej oraz charakterystyka indywidualna poszczególnych dyscyplin, np. typ podłoża po którym biegamy. Dobra wiadomość jest taka, że po zastosowaniu odpowiednio dobranego przez chirurga naczyniowego leczenia pacjent może wrócić do normalnej aktywności fizycznej a w między czasie należy odpowiednio dobrać poziom aktywności do występujących objawów – nie rezygnując ze sportu.

Jaka aktywność fizyczna przy żylakach?

W przypadku osób uczęszczających na siłownie z problemem żylaków polecana jest przede wszystkim redukcja używanych ciężarów niezależnie czy ćwiczymy górę czy dół naszego ciała. Polecane jest również wykonywanie ćwiczeń które wymagają od nas uniesienia nóg w górę, np. w trakcie treningu brzucha. Należy również unikać po wykonanym treningu gorących kąpieli które mogą wzmagać opuchliznę.

Dla biegaczy z problemem żylaków polecane jest przede wszystkim zmniejszenie tempa wykonywanego biegu oraz zmiana nawierzchni z twardej na miękką, np. na trawę lub dostępne w wielu miastach bieżnie wykonane z miękkich materiałów. Dobrym ćwiczeniem jest w tym wypadku również chodzenie na spacery oraz porzuceniu windy na rzecz schodów.

Polecanymi sportami są przede wszystkim pływanie, jazda na rowerze oraz pilates.

Są jednak aktywności których należy się wystrzegać kiedy na nogach pojawią się żylaki – przede wszystkim te które wymagają dużego wysiłku i powodują znaczące zwiększenie ciśnienia krwi oraz trudności w oddychaniu. Należy również unikać przysiadów które znacząco narażają żyły w nogach.

W trakcie aktywności sportowej polecane jest również wykorzystanie skarpet uciskowych co może ograniczyć dalszy rozwój dolegliwości jakimi są pajączki i żylaki.

MED4FIT Poradnie Medyczne

Jeżeli mają Państwo wątpliwości dotyczące aktywności fizycznej w kontekście Państwa dolegliwości zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u chirurga naczyniowego w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. W trakcie konsultacji lekarskiej z wykorzystanie USG otrzymają Państwo rekomendacje od naszego specjalisty w zakresie doboru sprzętu oraz formy aktywności fizycznej. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl

Cukrzyca – kim jest diabetolog?

Diabetolog

Diabetolog jest specjalistą chorób wewnętrznych, który ponadto ukończył specjalizację z diabetologii. Diabetologia to nauka zajmująca się leczeniem cukrzycy oraz zapobieganiu jej powikłaniom. Od specjalisty diabetologa dowiesz się jak zaawansowana jest Twoja cukrzyca czy stan przedcukrzycowy, Co więcej diabetolog podpowie Ci jaką dietę masz stosować oraz zaordynuje odpowiednie leczenie zarówno niefarmakologiczne (dieta, aktywność fizyczna) oraz farmakologiczne (doustne leki przeciwcukrzycowe i insulina). Diabetolog ponadto nauczy Cię prawidłowo posługiwać się glukometrem i interpretować jego wskazania.

Najpopularniejszy typ cukrzycy to tzw. cukrzyca typu 2, która jest spowodowana opornością tkanek na działanie insuliny, a w dalszej kolejności ograniczaniem jej wydzielania z powodu wyczerpania jej rezerw w trzustce. Oprócz cukrzycy typu 2 występują, także cukrzyce związane z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego- związane z autoimmunoagresją. Jej podstawą jest zaatakowanie komórek trzustki produkujących insulinę tzw. komórek beta trzustki przez przeciwciała.  

Dwie najczęstsze cukrzyce spowodowane immunoagresją to cukrzyca typu 1 pojawiająca się w znaczącej części przypadków w dzieciństwie oraz cukrzyca typu LADA (ang. latent autoimmune diabetes in adults).

Coraz częściej do diabetologa trafiają kobiety w ciąży z cukrzycą, ten typ choroby występuje tylko u ciężarnych i znika zaraz po rozwiązaniu. Może prowadzić do zbyt niskiej jak i zbyt wysokiej masy urodzeniowej i przede wszytki wcześniactwa. Kobiety które w ciąży miały cukrzycę ciążową mają znacznie podniesione ryzyko wystąpienia cukrzycy w późniejszym wieku.

Czynnikami ryzyka w cukrzycy typu 2 są:

- otyłość i nadwaga,

- siedzący tryb życia,

- dieta bogata w węglowodany proste,

- spożywanie produktów o dużym wskaźniku glikemicznym,

- obciążenie rodzinne cukrzycą.

Będąc w grupie ryzyka należy niezwłocznie wprowadzić zmiany trybu życia poprzez aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę a także udać się do lekarza.

Cukrzyca – objawy i profilaktyka

Cukrzyca jak już wspomnieliśmy dzieli się na wiele typów, do pierwszych objawów tej choroby należą przede wszystkim:

- wzrost pragnienia,

- napady głodu,

- częste oddawanie moczu,

- zmęczenie,

- nadmierna senność,

- problemy skórne, w tym grzybica,

- częste zakażenia narządów płciowych.

Jeżeli zauważyłeś u siebie powyższe objawy należy skonsultować się z lekarzem, czas oczekiwania na wizytę może być długi ze względu na brak odpowiedniej ilości specjalistów z tego zakresu w naszym kraju dlatego warto zapisać się na wizytę jak najszybciej. Na wizytę należy przygotować dokumentację medyczną jeżeli taką posiadasz, listę przyjmowanych leków (można spisać ją na kartce), jeżeli to możliwe proponujemy mierzyć cukier przez kilka dni przed wizytą i spisać wyniki na kartce co ułatwi ocenę diabetologowi. Jako, że cukrzyca wymaga szerokiego podejścia, w tym również zmian w trybie życia to pierwsza konsultacja z lekarzem może trwać od 30 do 45 minut.


MED4FIT Poradnie Medyczne

Zapraszamy do umawiania konsultacji u specjalistów z zakresu diabetologii w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. W naszej placówce przyjmuje zarówno diabetolog, który zajmuje się leczeniem cukrzycy jak i kardiolog który może być wsparciem przy powrocie do aktywności fizycznej. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz w portalu www.znanylekarz.pl

Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Układ krwionośny jest odpowiedzialny za rozprowadzenie krwi wraz z tlenem i składnikami odżywczymi do każdego zakamarka ludzkiego ciała. Najważniejszą częścią tego układu jest serce, które działa jak pompa, naczynia są zaś drogą która doprowadza krew do celu. W organizmie znajdziemy: tętnice, naczynia włosowate oraz żyły. Chirurg naczyniowy, potocznie określany jako „naczyniowiec” to specjalista w leczeniu chorób żył oraz tętnic. Najczęstszym problemem, którym zajmuje się chirurg naczyniowy to  teleangiektazje (pajączki) i żylaki kończyn dolnych, które szczególnie dokuczają paniom narażonym na stres i prace w pozycji stojącej.

Żylaki i pajączki naczyniowe (teleangiektazje) - powstawanie

Żylaki jak i pajączki są chorobami, które w dużej mierze dziedziczmy po rodzicach i są one uwarunkowanie genetycznie. Takie czynniki jak:

  • praca na stojąco,

  • siedzący tryb życia,

  • ciąża,
  • nadwaga i otyłość,
  • długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze,

  • przebyte urazy czy operacje nogi,

zwiększają ryzyko pojawienia się tych chorób. Przyjmuje się że, zarówno żylaki jak i pajączki powstają z powodu osłabienia ściany naczynia oraz nieprawidłowej pracy zastawek żylnych, niezbędnych żeby zapobiegać cofaniu się krwi.

Pajączki – typowe objawy

Pierwszym etapem choroby jest pojawianie się pajączków. Poza efektami wizualnymi, najczęściej nie objawiają się bólem czy opuchlizną nóg i nie wiążą się z innymi problemami zdrowotnymi. Brak istotnych objawów powoduje często bagatelizację pajączków przez Pacjenta, w szczególności, że nie wszystkie pajączki prowadzą do powstania żylaków. Polecamy w tej sytuacji skorzystać z konsultacji chirurga naczyniowego, który może pomóc w ocenie skali problemu i wdrożyć leczenie w bardzo wczesnym etapie powstawania żylaków – na etapie występowania pajączków leczenie jest stosunkowo proste i wiąże się z zazwyczaj z działaniami kosmetycznymi.

Żylaki – typowe objawy

W dalszym etapie choroby teleangiekazje (pajączki) mogą przekształcić się w żylaki. Objawy w tej sytuacji są już bardziej dotkliwe dla pacjenta, tj. przede wszystkim puchnięcie nóg, ociężałość i odczuwalny dyskomfort. Rzadko prowadzą one do dalszych problemów zdrowotnych, czyli zakrzepów i problemów z leczeniem ran. Na tym etapie konieczna jest już jednak wizyta u chirurga naczyniowego w celu wdrożenia odpowiednich procesów leczenia oraz profilaktyki, poprawy wyglądu oraz ogólnego samopoczucia pacjenta.

Konsultacja chirurga naczyniowego – podczas badania

Wizyta u chirurga naczyniowego trwa od 15 do 30 minut zależnie od tego jaki jest jej cel oraz która jest to wizyta. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza wywiad,  pytając głównie o objawy, wyniki badań (jeżeli były one wcześniej przeprowadzone) oraz o historię chorób pacjenta. W trakcie badania wykonywane jest USG żył i tętnic, które jest badaniem bezbolesnym. Bazując na wynikach przeprowadzonej konsultacji oraz badań lekarz przekazuje pacjentowi informacje o planowanym sposobie leczenia dostosowanym do indywidualnych potrzeb pacjenta. Odpowiednia diagnostyka jest istotna, ponieważ może prowadzić do interwencji chirurgicznej lub leczenia farmakologicznego i fizjoterapeutycznego.


MED4FIT Poradnie Medyczne

Zapraszamy do umawiania terminów konsultacji u chirurga naczyniowego w MED4FIT Poradnie Medyczne w Katowicach. W naszej placówce specjalista przeprowadza konsultacje lekarskie z wykorzystanie USG oraz kieruje pacjentów do dalszej diagnostyki lub na leczenie inwazyjne w ośrodkach klinicznych na śląsku oraz w małopolsce. Terminy konsultacji dostępne są w zakładce umów wizytę na www.med4fit.pl oraz na portalu www.znanylekarz.pl